Tıraş Kızarıklıklarının ve Pütürlerinin Nedeni Nedir ve Nasıl Önlenir?

Tıraş makinesine bağlı yanma olarak da bilinen tıraş kızarıklıkları ve tıraş makinesine bağlı yanma hakkında nedenleri, tedavileri ve tıraş olurken nasıl önlenebilecekleri dahil olmak üzere daha fazla bilgi edinin.

Tıraş kızarıklıkları ve pütürleri kaşıntıya, rahatsızlığa ve hatta acıya neden olabilir. Tıraş kızarıklıkları ve pütürlerine nelerin neden olduğunu ve tıraş olurken cildinizi nasıl koruyabileceğinizi öğrenin.

Tıraş kızarıklıkları ile pütürler arasındaki fark

Tıraş kızarıklıkları ve pütürleri genellikle birbirlerinin yerine kullanılan terimler olsa da aslında farklı durumlar olarak kabul edilirler. Tıraş makinesine bağlı yanma olarak da bilinen tıraş kızarıklıkları, kaşıntılı kızarıklıklara, hassasiyete ve kızarmaya neden olabilir. Tıraş pütürleri ise kesilen kılların cildin içine doğru kıvrılıp yüzeyin altında uzamasından kaynaklanan ve kırmızı veya cilt renginde, sivilce benzeri pütürlere yol açan kıllardır.

Tıraş kızarıklıklarının ve pütürlerinin nedeni nedir?

Tıraş bıçağınız, tıraş olma şekliniz ve hatta cilt tipiniz, tıraş kızarıklıkları ve pütürlerine neden olabilir. Örneğin, kuru bir cildi manuel bir tıraş makinesi veya kör bir tıraş bıçağıyla tıraş etmek, tıraş makinesine bağlı yanma ve pütürlere neden olabilir; ayrıca, cildiniz doğal olarak hassassa tıraş olurken ciltte tahriş oluşması riski daha yüksektir.

Tıraş kızarıklıkları ve pütürleri nasıl tedavi edilir?

Tıraş makinesine bağlı yanmalar ve pütürler, tedavi olmadan kendi kendine iyileşebilse de iyileşme sürecini hızlandırmak için atabileceğiniz bazı adımlar mevcuttur.

Tıraş makinesine bağlı yanmalarda, kızaran veya tahriş olan cildi rahatlatmak ve iyileşmeyi geciktirebilecek olan kaşıntıyı önlemek için soğuk bir bez veya Aloe gibi rahatlatıcı bileşenler içeren bir losyon kullanın.

Tıraş pütürleri içinse içeri doğru büyüyen kılların ciltten dışarı çıkması için etkilenen bölgeye birkaç dakika süreyle ılık bir havlu yerleştirin.

Hem tıraş makinesine bağlı yanmaları hem de pütürleri tedavi etmek için, cildi yeterince nemlendirerek etkilenen bölgeleri kaşıma ihtiyacını ortadan kaldırmaya çalışın.

Tahriş olan bölgede enfeksiyon oluşursa bir antibiyotik almak için bir dermatoloğa gidin.

Tıraş kızarıklıkları ve pütürleri nasıl önlenir?

Tıraş kızarıklıklarını ve pütürleri engellemenin (özellikle de hassas bir cildiniz varsa) kesin etkili bir yöntemi olmasa da tıraş olurken tahriş riskini en aza indirebilirsiniz.

Ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırmak için tıraştan önce eksfoliasyon yapın

Eksfoliasyon, yüzeydeki ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırarak, tıraş makinesine bağlı yanmayı ve kılların içeri doğru uzamasını engelleyebilir. Eksfoliasyon için yumuşak bir bez veya lif kullanarak tıraştan önce cildinizi nazikçe ovalayın.

Keskin bir tıraş bıçağı kullanın

Keskin bir tıraş bıçağıyla tıraş olmak, cildinizi çentiklerden, tıraş makinesine bağlı yanmadan ve pütürlerden korur. Tıraş bıçağı tüyleri çekiyorsa veya cildinize sert geliyorsa bıçağınızı değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Tıraş olmadan önce cildinizi nemlendirin

Kuru ciltle tıraş olmak tahriş riskini artırır; dolayısıyla tıraş etmeyi planladığınız bölgeyi 3-5 dakika ılık bir banyo veya duşla ıslatın ve tıraş olurken nemi korumak için tıraş jeli kullanın

Doğru tıraş bıçağını seçin

Üç veya daha fazla bıçaklı bir tıraş makinesi kullanmanız, bıçakların daha yakın yerleşmiş olması ve cildinizde daha kolay kayması sayesinde tıraş makinesine bağlı yanmaları ve pütürleri önleyebilir. Daha fazla bıçak, aynı zamanda daha az hareketle daha yakın bir tıraş sağlayacağından cildin tahriş olmasını da önler.

Kılların uzama yönüne doğru tıraş edin

Cildiniz çok hassassa tahrişi önlemek için yalnızca kılların uzama yönüne doğru tıraş olun. Ayrıca, acele etmeden hafif ve düzenli hareketlerle tıraş olun. Tıraş kızarıklıklarını ve pütürlerini önlemek için vücudunuzun her bir bölgesini nasıl doğru şekilde tıraş edebileceğinizi öğrenin.

Tıraştan sonra cildinizi nemlendirin

Tıraştan sonra nemi korumak ve tıraş makinesine bağlı yanmaya ve pütürlere karşı ek bir koruma katmanı sağlamak için tercihen alkolsüz bir nemlendirici losyon veya yağ sürün.