Yeni Başlayanlar için Cildi Tıraşa Hazırlama Kılavuzu

İster ilk kez tıraş oluyor, isterse de cildinizi daha iyi korumanın yollarını arıyor olun, işte tıraş deneyiminizi kusursuz kılacak hazırlık ipuçları.

A Beginner’s Guide on How to Prepare Your Skin for Shaving

İster ilk kez tıraş oluyor, isterse de cildinizi tahriş olmaktan korumanın daha iyi yollarını arıyor olun, sizin için tıraş deneyiminizi iyileştirecek bazı hazırlık ipuçlarını derledik.

Cildinizi nemlendirin

Cildiniz yeterince nemli olduğunda, tüyler suyla kalınlaşıp ciltten daha kolay ayrılır ve cildin tahriş olması ihtimali azalır. Tıraş etmeyi planladığınız bölgeyi yaklaşık üç dakika boyunca ılık bir duş veya banyoyla veya akan suya tutarak nemlendirin.

Gerekiyorsa tıraştan önce eksfoliasyon yapın

Daha yakın ve uzun süreli bir tıraş istiyorsanız tıraştan önce eksfoliasyon yapmayı deneyin. Eksfoliasyon, yüzeydeki ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır ve tıraş bıçağınızın cildinizin üzerinde daha kolay kaymasını sağlar.


Eksfoliasyonun tıraştan sonra değil, önce yapılması daha iyidir. Aksi halde, ek tahriş riskine neden olabilirsiniz. Daha iyi bir sonuç için duşta bir lif veya hafif bir bez kullanın. Tıraş olmadan önce eksfoliasyon yapmakla ilgili daha fazla bilgi edinin

Tahrişi önlemek için bol miktarda tıraş jeli kullanın

Cildinizi nemlendirdikten sonra, tıraş etmeyi planladığınız bölgenin üzerine kalın bir tabaka halinde ve eşit miktarda tıraş jeli sürün. Tıraş jelinin doğru şekilde kullanılması, nem kaybını önleyecek ve ek bir koruma kalkanıyla tıraş sırasında çentik, kesik ve kıl çekilmesi gibi durumları önleyerek, kaşıntılı tıraş pütürlerini ve tıraş sonrası oluşabilecek tahriş durumlarını önleyecektir — bu yöntem, özellikle hassas bir cildiniz varsa çok etkilidir.


Tıraş jeli kullanmanız, ayrıca tıraş bıçağınızla tam olarak nereleri tıraş ettiğinizi de görmenizi sağlayacaktır. Bu da aynı bölgeyi tekrar tıraş etmenizi önleyerek cildin tahriş olması ihtimalini azaltacaktır. Tıraş jelinin tahrişi önlemenize nasıl yardımcı olabileceğini ve sizin için en uygun tıraş kremini nasıl seçebileceğinizi öğrenin.

Doğru tıraş bıçağını seçin

Çoğu tıraş bıçağı, 5 ila 10 kullanımlıktır. İster kullan at, isterse de tekrar kullanılabilir bir tıraş bıçağı kullanıyor olun, tıraş bıçağınızın keskin ve temiz olduğundan emin olmanız gerekir. Böylece, bıçağın tüylerinizi çekmesi veya cildinizde kayarken sert bir his vermesi ihtimalini azaltabilirsiniz. Tıraş bıçağınız bunları yapmaya başlamışsa değiştirme zamanı gelmiş demektir.


Tıraştan sonra tıraş bıçağınızı tamamen durulayın, havayla kurumasını sağlayın ve banyoda kuru bir yerde saklayın. Sizin için en doğru tıraş bıçağını nasıl seçeceğinizi öğrenin.

Doğru şekilde tıraş olmayı öğrenin

En iyi tıraş yöntemine ulaşmanız, vücudunuzun hangi bölgesini tıraş ettiğinize bağlıdır. Aşağıdaki bölgeleri nasıl tıraş edebileceğinizi öğrenin:

  • Bacaklar: bileklerden yukarıya doğru, hafifçe tıraş edin
  • Koltuk altları: tüylerin büyüdüğü yönlere doğru tıraş edin
  • Bikini Bölgesi: önce tüylerin uzama yönüne doğru tıraş edin; ardından daha yakın bir tıraş için ters yöne gidebilirsiniz.

Nemlendirici sürün

Tıraşı bitirdikten sonra cildinizi durulayın, kurulayın ve en sevdiğiniz nemlendiriciyi sürün. Tıraş sonrası nemlendirme, yeni tıraş edilmiş cildinizi sağlıklı ve nemli tutacaktır. Dahası, su ve sabun sıklıkla cildin kurumasına neden olacağından, tıraş sonrası nemlendirici sürmeniz, cildin tıraş sırasında nem kaybetmesini önleyecektir.