Yeni Başlayanlar için Cildi Tıraşa Hazırlama Kılavuzu

Jilet yapmanın püf noktaları nelerdir? Kuru cilde jilet yapılır mı? Kadın tıraş köpüğü ve tıraş öncesi peeling gibi hazırlık aşamalarını bu yazıda okuyun.

Yeni Başlayanlar İçin Cildinizi Tıraş İçin Nasıl Hazırlayacağınıza İlişkin Kılavuz

İster ilk kez tıraş oluyor, isterse de cildinizi tahriş olmaktan korumanın daha iyi yollarını arıyor olun, sizin için tıraş deneyiminizi iyileştirecek jilet yapmanın püf noktalarını derledik.

Cildinizi nemlendirin

Tıraş Öncesi Cildi Nemlendirmek için Sıcak Bir Banyo Yapın

Cildiniz yeterince nemli olduğunda, tüyler suyla kalınlaşıp ciltten daha kolay ayrılır ve cildin tahriş olması ihtimali azalır. Kuru cilde jilet uygulamaktan kaçınmak için, öncelikle tıraş etmeyi planladığınız bölgeyi yaklaşık üç dakika boyunca ılık bir duş veya banyoyla veya akan suya tutarak nemlendirin.

Gerekiyorsa tıraş öncesi peeling yapın

Tıraş Öncesi Cilt Peelingi

Daha yakın ve uzun süreli bir tıraş istiyorsanız tıraştan önce eksfoliasyon yapmayı deneyin. Tıraş öncesi peeling ve eksfoliasyon, yüzeydeki ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır ve tıraş bıçağınızın cildinizin üzerinde daha kolay kaymasını sağlar.

Eksfoliasyonun tıraştan sonra değil, önce yapılması daha iyidir. Aksi halde, ek tahriş riskine neden olabilirsiniz. Daha iyi bir sonuç için duşta bir lif veya hafif bir bez kullanın. Tıraş olmadan önce eksfoliasyon yapmakla ilgili daha fazla bilgi edinin.

Tahrişi önlemek için bol miktarda kadın tıraş köpüğü veya jeli kullanın. Jilet öncesi ne sürülür?

Kadın Banyoda Bacaklarını Tıraş Etmek İçin Tıraş Jeli Sürüyor

Cildinizi nemlendirdikten sonra, tıraş etmeyi planladığınız bölgenin üzerine kalın bir tabaka halinde ve eşit miktarda tıraş jeli sürün. Tıraş jelinin doğru şekilde kullanılması, nem kaybını önleyecek ve ek bir koruma kalkanıyla tıraş sırasında çentik, kesik ve kıl çekilmesi gibi durumları önleyerek, kaşıntılı tıraş pütürlerini ve tıraş sonrası oluşabilecek tahriş durumlarını önleyecektir — bu yöntem, özellikle hassas bir cildiniz varsa çok etkilidir.

Tıraş jeli kullanmanız, ayrıca tıraş bıçağınızla tam olarak nereleri tıraş ettiğinizi de görmenizi sağlayacaktır. Bu da aynı bölgeyi tekrar tıraş etmenizi önleyerek cildin tahriş olması ihtimalini azaltacaktır. Tıraş jelinin tahrişi önlemenize nasıl yardımcı olabileceğini ve sizin için en uygun tıraş kremini nasıl seçebileceğinizi öğrenin.

Doğru tıraş bıçağını seçin.

Doğru tıraş makinesini seçin

Çoğu tıraş bıçağı, 5 ila 10 kullanımlıktır. İster kullan at, isterse de tekrar kullanılabilir bir tıraş bıçağı kullanıyor olun, tıraş bıçağınızın keskin ve temiz olduğundan emin olmanız gerekir. Böylece, bıçağın tüylerinizi çekmesi veya cildinizde kayarken sert bir his vermesi ihtimalini azaltabilirsiniz. Tıraş bıçağınız bunları yapmaya başlamışsa değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Tıraştan sonra tıraş bıçağınızı tamamen durulayın, havayla kurumasını sağlayın ve banyoda kuru bir yerde saklayın. Kadın tıraş bıçağı kullananlar hakkında bilgileri ve sizin için en doğru tıraş bıçağını nasıl seçeceğinizi öğrenin.

Jilet yapmanın püf noktaları için, öncelikle doğru şekilde tıraş olmayı öğrenin

Ekstra Nemlendirici Venüs Kadın Tıraş Bıçağı ile Bacaklar Tıraş

En iyi tıraş yöntemine ulaşmanız, vücudunuzun hangi bölgesini tıraş ettiğinize bağlıdır. Aşağıdaki bölgeleri nasıl tıraş edebileceğinizi öğrenin:

  • Bacaklar: bileklerden yukarıya doğru, hafifçe tıraş edin
  • Koltuk altları: tüylerin büyüdüğü yönlere doğru tıraş edin
  • Bikini Bölgesi: önce tüylerin uzama yönüne doğru tıraş edin; ardından daha yakın bir tıraş için ters yöne gidebilirsiniz.

Nemlendirici sürün

Kadın Bacaklarını Tıraş Sonra Nemlendirici Uyguladı

Tıraşı bitirdikten sonra cildinizi durulayın, kurulayın ve en sevdiğiniz nemlendiriciyi sürün. Tıraş sonrası nemlendirme, yeni tıraş edilmiş cildinizi sağlıklı ve nemli tutacaktır. Dahası, su ve sabun sıklıkla cildin kurumasına neden olacağından, tıraş sonrası nemlendirici sürmeniz, cildin tıraş sırasında nem kaybetmesini önleyecektir.