Kıl Dönmesi Nedir ve Nasıl Önlenebilir?

Batık tüyler ve batık önleme hakkında bilmeniz gerekenler. Batık nasıl geçer ve batık tüyler nasıl çıkarılır? Cevapları tüy batıklarına çözüm dosyamızda.

Kasık Tüyleri Nasıl Çıkarılır veya Kesilir

Batık tüyler; kaşıntıya, acıya, kızarıklığa ve şişmeye neden olabilir. Batık tüyler, nasıl tedavi edileceği ve tıraş sırasında nasıl önlenebileceği konusunda daha fazla bilgi edinin. Hepimiz, tıraştan sonra cildimizin sağlıklı görünmesini isteriz. Ancak, tıraş olmak; tıraş makinesine bağlı yanmalara, cildin tahriş olmasına ve kılların içeri doğru uzamasına neden olabilir. Kıl dönmesi, tıraştan sonra gerçekleşir ve kesilen kılların cildin içine doğru kıvrılmasından kaynaklanır.

Neden batık olur?

Gillette Venus tıraş makinesi

Tıraş olduktan sonra, kesilen bazı kıllar cildin içine doğru kıvrılıp yüzeyin altında büyümeye başlayabilir. İçe doğru büyüyen bu kıllar cildin altında; cerahat içerebilen, kaşıntıya, kızarıklığa, şişmeye ve ağrıya neden olabilen küçük kırmızı veya ten renginde, sivilce benzeri bir şişlik oluşturur.

Batık tüyler nerelerde olur?

Gillette Venus tıraş makinesi

Tıraş bıçağıyla tıraş ettiğiniz her yerde kıl dönmesi olabilir. Bununlar birlikte genelde koltuk altları ve bikini bölgesi gibi kalın ve sert kılların bulunduğu bölgelerde görülür. Bunun nedeni, kılların yoğun ve kıvırcık olduklarında cildin içine doğru kıvrılmalarının daha kolay olmasıdır.

Batık nasıl geçer?

Gillette Venus tıraş makinesi

Çoğu durumda, kıl dönmeleri tedavi olmadan ortadan kalkar. Cildinizin daha hızlı toparlanmasını sağlamak için etkilenen bölgeye dokunmaktan kaçının. Tüy batıklarına çözüm için atabileceğiniz bazı adımlar da mevcuttur.

Batık tüylerden nasıl kurtuluruz?

Banyo Zemininde Oturan ve Gillette Venus Tıraş Makinesiyle Bacaklarını Tıraş Eden Kadın

Kıl dönmesi olan bölgeyi iyileşene kadar tıraş etmeyin. Bölgeyi ılık suya batırın veya birkaç dakika boyunca ılık bir havlu bastırın. Dönen kılın cildin yüzeyinden dışarı çıkmasını engelleyebilecek ölü cilt hücrelerini temizlemek için eksfoliasyon yapmayı deneyin. Kuru cildin iyileşmesini sağlamak ve ölü cilt hücrelerini temizlemek için yağsız bir nemlendirici kullanın. Kılın dışarı çıktığını görürseniz sterilize edilmiş bir cımbızla nazikçe dışarı çekmeye çalışın. Kıl dönmesi olan bölgede enfeksiyon oluşursa bir antibiyotik almak için bir dermatoloğa gidin.

Tıraş sırasında nasıl batık önleme yapabilirsiniz?

Gillette Venus tıraş makinesi

Kıl dönmesinin önlenmesi için, vücudun her bölgesini tıraş ederken bazı farklı adımlar atılması gerekse de aşağıda tıraş ettiğiniz her bölgede uygulayabileceğiniz bazı en iyi uygulamaları listeledik.

  1. Tıraş bıçaklarınızı sık sık değiştirin Kör tıraş bıçağı kullanmak; ciltte tahrişe, tıraş makinesine bağlı yanmalara ve kıl dönmesine neden olabilir. Tıraş bıçağı tüyleri çekiyorsa veya cildinize sert geliyorsa muhtemelen körelmiştir ve değiştirme zamanı gelmiştir.

  2. Cildinizi nemlendirin Duşa veya banyoya girerek, tıraş etmeyi planladığınız bölgeyi en az üç dakika boyunca ılık suda tutun. Cildinizin nemlenmesi, kılların kesilmesini kolaylaştırır.

  3. Düzenli eksfoliasyon yapın Kıl dönmelerinin sık görülen nedenlerinden biri, dönen kılın cildin yüzeyinden dışarı çıkmasını engelleyebilecek ölü cilt hücreleridir ve düzenli olarak eksfoliasyon yapmak bu ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar.

  4. Her zaman tıraş jeliyle tıraş olun Kuru tıraş olmak, tıraş makinesine bağlı yanmalara, cildin tahriş olmasına ve kıl dönmesine neden olabilir. Tıraş olmadan önce cildinizi mutlaka nemlendirin, tıraş jeli kullanın ve tıraş sonrası cildinizi nemli tutmak için nemlendirici sürün.

  5. Tutarlı davranın Tıraş olurken kıl dönmesinden daha iyi korunmanız için tutarlı davranmanız ve her bir bölgeyi nasıl tıraş edeceğinizi bilmeniz gerekir.

Aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi edinin:

Bayan bacakları