Tıraş Olmak Gerçekten Kılların Daha Hızlı ve Yoğun Uzamasına Neden Olur mu?

Tıraş ve jilet tüyleri kalınlaştırır mı? Tüyleri, jiletle tıraş olmak gürleştirir mi? Jilet gürleştirir mi sorusunu tüm detaylarıyla bu yazıda inceliyoruz.

Tıraş Olmak Gerçekten Kılların Daha Hızlı ve Yoğun Uzamasına Neden Olur mu?

Jilet tüyleri kalınlaştırır mı? Tıraş olmanın gerçekten tüylerin daha hızlı ve yoğun uzamasına neden olup olmadığını öğrenin. Çoğumuz, tıraş olmanın tüylerin daha hızlı ve yoğun uzamasına neden olduğu efsanesini duymuşuzdur. Bunun sonucunda, vücudunuzun belli bölgelerini tıraş etmekten çekinmiş veya tıraş olmamaya karar vermiş de olabilirsiniz.

Tıraş olmak kılların daha yoğun uzamasına neden olur mu ve tıraş tüyleri kalınlaştırır mı?

Çoraplı bacaklar.

Tıraş olduktan sonra kıllar yoğunlaşmış gibi görünse de aslında durum böyle değildir. Bu durum; bikini bölgesi, bacaklar, kollar, koltuk altları dahil tıraş ettiğiniz her bölge için geçerlidir. Tıraş olduğunuzda, tıraş bıçağı cildin yüzeyindeki kılları keser ancak kılın tamamını değil, yalnızca bir kısmını alır. Kılın geri kalanı ve kökü, halen cilt yüzeyinin altındadır.

Kıllar tekrar yüzeye çıkmaya başladıklarında, bıçağın kılı kestiği yerdeki küt uç nedeniyle daha kalın görünebilir ve hissettirebilir, ancak gerçekten öyle değildir.

Jiletle tıraş olmak gürleştirir mi ve tıraş olmak kılların daha hızlı uzamasına neden olur mu?

Kadın Banyoda Bacaklarını Tıraş Etmek İçin Tıraş Jeli Sürüyor

Kılların daha hızlı uzamasına neden olan faktör tıraş olmak değil, genetiktir. Kılların dokusu ve uzama hızı, genetik havuzunuz tarafından belirlenir. Bazı insanlarda diğerlerinden daha fazla kıl vardır; bazı insanların kılları daha yoğundur ve herkesin kılları farklı hızlarla büyür. Örneğin, vücut kılları açık renkli olan bir kişinin, doğal olarak koyu ve kalın kılları olan biri kadar sık tıraş olması gerekmeyebilir.

Tıraştan sonra bazı bölgelerdeki kıllar neden diğer bölgelerden daha hızlı uzuyor?

Kadın koltuk altını tıraş ediyor.

Farklı insanların vücut kıllarının uzama hızının farklı olması gibi, vücudunuzun farklı yerlerindeki kılların uzama hızları da birbirinden farklıdır. Örneğin; koltuk altı kılları, genelde bacak kıllarına göre %50 daha hızlı uzar. Her iki bölgeyi de tıraş ediyorsanız koltuk altlarınızı bacaklarınızdan daha sık tıraş etmenizin nedeni de budur.

Kılların bu kadar hızlı uzamasını önlemek için diğer hangi tüy giderme yöntemlerini kullanabilirim? Tıraş bıçağı tüyleri kalınlaştırır mı?

Tıraş Öncesi Cilt Peelingi

Tıraş olmak kılın yalnızca bir kısmını aldığından, diğer tüy giderme yöntemleri, kılların daha uzun sürede uzamasını sağlayabilir. Örneğin, ağda yapmak kılı kökünden aldığından, tekrar cildin yüzeyine çıkacak kadar uzaması daha uzun sürmektedir. Kılları mekanik olarak alan epilasyon ve lazerle tüy alma yöntemleri de daha uzun süreli çözümlerdir.