Ne Sıklıkla Tıraş Olmalı ve Tıraş Bıçaklarını Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Tüyler ne sıklıkla alınmalı? Bir tıraş bıçağı kaç kez kullanılır? Tıraş bıçağı jilet bakımı ve tüy almak için en uygun zaman hakkında bilgi sahibi olun.

Ne Sıklıkla Tıraş Olmalı ve Tıraş Bıçaklarını Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Tüyler ne sıklıkla alınmalı? Tıraş olma sıklığı konusunda belirli bir program yoktur. İster her gün, isterse arada bir olsun, tüyler ne sıklıkla alınmalı konusu tamamen size bağlıdır. Nasıl tıraş olduğunuz, tıraş olma sıklığınızdan daha önemlidir. Aşağıda, tıraş olmak istediğinizde deneyiminizi iyileştirecek kuralları sizlerle paylaştık.

Tüyleri ne zaman almalıyız diye düşünüyorsanız, şu konu gözden geçirilmeli: Kadınların tıraş olma sıklığı konusunda bir sınır var mıdır?

Kadınlar tıraş

Tıraş olma sıklığınız, genetik özelliklerinize ve ulaşmak istediğiniz nihai sonuca bağlıdır. Genel olarak, temiz bir tıraş istiyorsanız her iki-üç günde bir; yalnızca şekillendirmek ve düzeltmek istiyorsanız üç-beş günde bir tıraş olmanızı tavsiye ediyoruz. Tüylerin uzamasını istiyorsanız tıraş olmayı bırakmanız yeterli.

Tüylerin uzama hızı, vücudun hangi bölgesinde olduklarına da bağlıdır. Örneğin, koltuk altındaki tüyler bacaklara göre %50 daha hızlı uzar, dolayısıyla temiz bir tıraş hissi istiyorsanız koltuk altlarınızı daha sık tıraş etmeniz gerekir.

Ne zaman tıraş olmamalıyım?

Kadın elleri

Açık bir yaranız veya cildinizde ağrı veya kızarıklık varsa cildiniz iyileşene kadar tıraş olmayı erteleyin. Cildiniz daha hassas olduğunda, özellikle de tıraş sırasında çentikler oluşursa enfeksiyon riski artar. Benzer şekilde, sizi rahatsız eden tıraş makinesine bağlı yanma veya içeri doğru uzayan kıllar varsa daha fazla tahriş olmasını engellemek için cildiniz toparlanana kadar tıraş olmamalısınız.

Tıraş olurken cildimin tahriş olmasını nasıl önleyebilirim?

Tıraş bıçağı jilet ile doğru şekilde tıraş olmak

Tıraş bıçağı jilet ile doğru şekilde tıraş olmak, cildinizi tahriş olmaktan korur. Doğru tıraş yönteminin tıraş ettiğiniz bölgeye bağlı olduğunu unutmayın. Bacaklarınızı, koltuk altlarınızı, kollarınızı, yüzünüzü/kaşlarınızı veya bikini bölgenizi nasıl tıraş edeceğinize ilişkin daha fazla bilgi edinin. Aşağıda, hangi bölgeyi tıraş ederseniz edin uygulayabileceğiniz en iyi uygulamaları paylaştık.

Tıraş olmadan önce birkaç dakika ılık bir banyo veya duşla cildinizi nemlendirin. Eksfoliasyon da ölü deri hücrelerini gidererek cildinizi tıraşa hazırlamanıza yardımcı olabilir. Nemi korumak ve bıçağın daha kolay kaymasını sağlamak için tıraş jeli kullanın. Tıraştan sonra cildinizi nemli tutmak için tercihen alkolsüz bir nemlendirici sürün. Her zaman keskin ve temiz bir tıraş bıçağı kullanın. Kör bir bıçakla tıraş olmak; çentik, tıraş makinesine bağlı yanma, kılların içeri doğru uzaması ve ciltte tahriş riskini artırır.

Tıraş bıçağı kaç kez kullanılır ve tıraş bıçaklarını ne sıklıkla değiştirmeliyim?

yeniden doldurur

Değiştirme zamanının geldiğini gösteren en iyi gösterge, bıçağın körelmesidir. Tıraş bıçağı tüyleri çekiyorsa, cildinize sert geliyorsa veya tıraş sonrası cildinizin normalden fazla tahriş olduğunu hissediyorsanız değiştirme zamanı gelmiş demektir. Bıçakları değiştirme sıklığınız gerçekte tıraş olma sıklığınıza bağlıdır. Çoğu kadın, tıraşta en iyi sonucu aşağıdaki durumlarda elde etmektedir:

Şu sıklıkla tıraş oluyorsanız... Değiştirmeyi düşünün
Günlük 1-2 haftada bir
İki günde bir 2-3 haftada bir
Haftada iki kez4-6 haftada bir

Tıraş bıçaklarımın daha uzun dayanmasını nasıl sağlayabilirim?

Kadınlar tıraş

Tüylerinizin dokusu ve tıraş olma sıklığınız tıraş bıçağınızın ömrünü etkileyebilir; ancak, doğru bakım, tıraş bıçağınızı daha uzun süre yeni ve keskin tutabilir.

Cildinizin iyi nemlendirildiğinden emin olun. Islak tüyler, kuru tüylere göre daha az sürtünmeyle daha kolay kesilir. Sürtünmenin artması, bıçağın daha hızlı körelmesine neden olur.

Her geçişten sonra bıçağınızı durulayarak, tıraş jeli kalıntılarının ve kesilen tüylerin tıraş bıçaklarının arasında kurumasına ve etkinliğini azaltmasına engel olun. Benzer şekilde, tıraşı bitirdikten sonra tıraş bıçağınızı temizleyin ve iyice kurumasını sağlayın.